Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej 26.rocznica powołania Straży Granicznej - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

26.rocznica powołania Straży Granicznej

Autor : Mirosława Aleksandrowicz
17.05.2017

16 maja na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się centralne obchody Święta Straży Granicznej z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka.

Oprawę muzyczną w trakcie uroczystości w Zamościu  zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna SG. Goście i publiczność mogli obejrzeć defiladę i prezentację musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej SG.

Na Rynku Wielkim w Zamościu, odbył się uroczysty apel, podczas którego Prezydent RP wręczył nominacje generalskie Komendantowi Głównemu SG gen. bryg. Markowi Łapińskiemu i jego zastępcy  gen. bryg. Tomaszowi Pradze. Prezydent RP w asyście Ministra SWiA wręczył również Medale za Długoletnią Służbę.

Ponadto podczas uroczystości 84 funkcjonariuszy zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski, w tym 12 z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. A najlepszym okazał się ppor. SG Bartosz Kierul, pełniący służbę na co dzień w Placówce Straży Granicznej w Grzechotkach.

Prezydent RP nadał 9 funkcjonariuszom naszego oddziału medale za długoletnią służbę. Minister SWiA wyróżnił nadaniem medalu za zasługi 4 osoby z W-MOSG. Z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej srebrny medal za długoletnią służbę odebrał ppłk SG Tomasz Chwietkiewicz komendant z Placówki SG w Grzechotkach. Komendant Główny Straży Granicznej gen. bryg. SG Marek Łapiński przyznał 6 funkcjonariuszom W-MOSG odznakę Straży Granicznej.

Sekretarz Stanu MSWiA Jakub Skiba wręczył  puchar dla zwycięzców zawodów sportowych Mistrzostw Straży Granicznej w roku 2016, w których I miejsce zdobył Warmińsko-Mazurski OSG. Puchar odebrał komendant oddziału.

Święto formacji jest okazją do wręczenia wyróżnień, awansów oraz odznaczeń funkcjonariuszom i pracownikom. W Warmińsko-Mazurskim Oddziale SG awansowano 15 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 71 w korpusie chorążych oraz 56 w korpusie podoficerów.

Natomiast z okazji święta komendant W-MOSG płk SG Tomasz Semeniuk wyróżnił 30 osób emblematem pamiątkowym.

Zdjęcia:KGSG

 • Koncert orkiestry reprezentacyjnej SG
  Koncert orkiestry reprezentacyjnej SG
 • Prezentacja musztry paradnej kompanii reprezentacyjnej SG
  Prezentacja musztry paradnej kompanii reprezentacyjnej SG
 • Prezydent RP wręcza nominacje generalskie
  Prezydent RP wręcza nominacje generalskie
 • Prezydent RP wręcza nominacje generalskie
  Prezydent RP wręcza nominacje generalskie
 • Przemówienie Prezydenta RP
  Przemówienie Prezydenta RP
 • Przemówienie Ministra SWiA
  Przemówienie Ministra SWiA
 • Promocja oficerska
  Promocja oficerska
 • Promocja oficerska-ppor. SG Bartosz Kierul
  Promocja oficerska-ppor. SG Bartosz Kierul
 • Promocja oficerska
  Promocja oficerska
 • Komendant z PSG w Grzechotkach wyróżniony medalem
  Komendant z PSG w Grzechotkach wyróżniony medalem
 • Pamiątkowe zdjęcie
  Pamiątkowe zdjęcie
do góry