Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Oskarżeni staną przed sądem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Oskarżeni staną przed sądem

Mirosława Aleksandrowicz
11.08.2017

Do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim wpłynął akt oskarżenia przeciwko 8 osobom podejrzanym o popełnienie przestępstw, m. in. organizowanie i sprowadzanie środków odurzających z Hiszpanii do Polski, przemyt wyrobów akcyzowych. W działalność przestępczą zamieszani byli właściciele samochodów ciężarowych oraz kierowcy.

W ramach prowadzonego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim, funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej doprowadzili do zatrzymania 7 obywateli Polski i 1 obywatela Ukrainy.

Funkcjonariusze W-MOSG ustalili, że w proceder przemytu narkotyków zamieszanych było 5 mieszkańców  województwa warmińsko-mazurskiego w wieku od 33 do 47 lat. Prokurator dwóm właścicielom samochodów ciężarowych postawił zarzuty organizowania, nabywania i wprowadzania do obrotu narkotyków, nielegalnych papierosów i krajanki tytoniowej. Kolejni mężczyźni, 39-letni mieszkaniec Katowic  i 34-latek z powiatu mławskiego usłyszeli zarzuty nabywania, przechowywania i przewożenia krajanki tytoniowej oraz papierosów bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Natomiast 33-letni obywatel Ukrainy odpowie za transport krajanki tytoniowej.

W toku śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że od kwietnia do czerwca 2016 roku sprowadzono do Polski z Hiszpanii ponad 84 kg marihuany o szacunkowej wartości 2,5 mln zł. Narkotyki przewożone były w kołach zapasowych oraz w przerobionym zbiorniku paliwa ciągnika siodłowego. Natomiast od listopada 2015 roku do lipca 2016 roku  ujawniono 100 tys. paczek nielegalnych papierosów  o szacunkowej wartości ponad 1,3 mln zł, przewożonych w specjalnie skonstruowanych skrykach pojazdów. Mężczyźni sprowadzali nielegalne papierosy z Ukrainy, magazynowali je, a następnie organizowali przewóz na zachód Europy. Ponadto 29 listopada 2016 roku w powiecie działdowskim zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził blisko tonę krajanki tytoniowej o wartości 750 tys. zł.

Oskarżonym za przemyt narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od lat 3 do 8, natomiast za przemyt papierosów grozi im kara grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 3.

 

 • Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
  Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
 • Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
  Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
 • Ujawniona marihuana w kołach zapasowych
  Ujawniona marihuana w kołach zapasowych
 • Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
  Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
 • Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
  Ujawniona marihuana w zbiorniku paliwa
 • Ujawnione papierosy w skrytkach pojazdu
  Ujawnione papierosy w skrytkach pojazdu
 • Ujawniona krajanka tytoniowa
  Ujawniona krajanka tytoniowa
do góry