Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Obywatele Ukrainy zamieszani w nielegalną produkcję papierosów - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Obywatele Ukrainy zamieszani w nielegalną produkcję papierosów

Mirosława Aleksandrowicz
12.07.2018

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie województwa łódzkiego zatrzymali 2 obywateli Ukrainy zamieszanych w produkcję i wprowadzanie do obrotu nielegalnych papierosów.

Funkcjonariusze z W-MOSG 10 lipca br. na terenie powiatu piotrkowskiego przeszukali posesje zajmowane przez osoby związane z nielegalną produkcją papierosów oraz ich dalszą dystrybucją. W trakcie czynności dokonano zatrzymania dwóch obywatelek Ukrainy.

W pomieszczeniach mieszkalnych oraz gospodarczych należących do mieszkańców województwa łódzkiego zabezpieczono dowody przestępstwa, m.in. karty SIM, telefony komórkowe. Natomiast w pomieszczeniach użytkowanych przez kobiety z Ukrainy, funkcjonariusze SG znaleźli 80 tys. sztuk nielegalnych papierosów o szacunkowej wartości ponad 55 tys. zł. Ponadto ujawniono blisko 500 kg różnych materiałów do produkcji papierosów, m.in. opakowania z podrobionymi znakami towarowymi wyrobów akcyzowych, folie oraz urządzenie służące do pakowania papierosów, tzw. celefoniarkę.

29 i 38-letnie cudzoziemki zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty w związku z popełnieniem przestępstwa karno-skarbowego. Kobiety odpowiedzą przed sądem za przechowywanie wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim wobec zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego po 4 tys. zł w stosunku do każdej podejrzanej.

Śledztwo w tej sprawie funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą od listopada 2017 roku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim.

Wtedy to, na jednej z posesji w województwie łódzkim zatrzymano 4 obywateli Ukrainy w trakcie rozładunku materiałów służących do produkcji nielegalnych papierosów. Ujawniono niekompletną linię technologiczną do produkcji wyrobów bez akcyzy oraz maszynę do ich pakowania. Zabezpieczono 1,5 tony opakowań z podrobionymi znakami towarowymi papierosów różnych marek oraz 3 urządzenia służące do pakowania papierosów. Ponadto funkcjonariusze SG ujawnili 36 kg krajanki tytoniowej oraz  9 tys. sztuk wyprodukowanych już papierosów. Na poczet przyszłych kar dokonano zajęcia gotówki w kwocie prawie 7 tys. zł oraz samochodu osobowego o wartości około 30 tys. zł.

Zatrzymani obywatele Ukrainy wówczas usłyszeli zarzuty w związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na produkcji i wprowadzaniu do obrotu papierosów bez akcyzy, wykorzystując do tego celu podrobione opakowania producentów różnych marek. Prokurator Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim wydał postanowienie o zastosowaniu poręczenia majątkowego wobec zatrzymanych obywateli Ukrainy jako środka zapobiegawczego na łączną kwotę 44 tys. zł.

Dalsze czynności w sprawie prowadzą funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

 • Ujawnione nielegalne papierosy
  Ujawnione nielegalne papierosy
 • Ujawnione nielegalne papierosy
  Ujawnione nielegalne papierosy
 • Ujawnione nielegalne papierosy
  Ujawnione nielegalne papierosy
 • Zabezpieczone urządzenie do pakowania papierosów
  Zabezpieczone urządzenie do pakowania papierosów
 • Zabezpieczone materiały do produkcji papierosów
  Zabezpieczone materiały do produkcji papierosów
 • Opakowania z podrobionymi znakami towarowymi
  Opakowania z podrobionymi znakami towarowymi
do góry