Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej TYMCZASOWA KONTROLA GRANICZNA NA GRANICACH WEWNĘTRZNYCH SCHENGEN (30/04/2012) - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

TYMCZASOWA KONTROLA GRANICZNA NA GRANICACH WEWNĘTRZNYCH SCHENGEN (30/04/2012)

05.02.2013

W związku z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Rzeczpospolitej Polskiej i na Ukrainie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o przywróceniu dniach 4 czerwca – 1 lipca 2012 r. tymczasowej kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Schengen: z Republiką Federalną Niemiec; Republiką Czeską, Republiką Słowacką, Republiką Litewską; w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. W ustawie o ochronie granicy państwowej określono, iż w Polsce decyzję o wprowadzeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych, poprzez wydanie rozporządzenia zgodnie z delegacją z art. 17a. Rozporządzenie będzie uwzględniać: odcinki granicy państwowej, na której kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo, przedłużona lub zniesiona; przejścia graniczne, rodzaj ruchu dozwolonego przez te przejścia i czas ich otwarcia oraz zasięg terytorialny przejść granicznych; okres, na który kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo lub przedłużona. Rozporządzenie uwzględniać będzie dostosowanie zakresu kontroli do przyczyn uzasadniających jej wprowadzenie oraz możliwość stosowania kontroli na niektórych odcinkach drogowych lub kolejowych przecinających granicę państwową, a także w niektórych portach i przystaniach i lotniskach. Przekraczanie granicy wewnętrznej, po przywróceniu kontroli granicznej, będzie możliwe w wyznaczonych przejściach granicznych, zgodnie z wykazem, o którym mowa w art. 24 ust. 1 lit. c kodeksu granicznego Schengen. W każdym z tych przejść granicznych należy liczyć się z możliwością dokonania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Decyzja o miejscu, zakresie i czasie kontroli będzie podejmowana przez Straż Graniczną w oparciu o analizę zagrożeń. Obywatele Unii Europejskiej będą mogli przekraczać granicę państwową okazując ważny dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo, z zasady paszport lub dowód osobisty. Natomiast pozostali podróżni będą zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen i Polski.   

W związku z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Rzeczpospolitej Polskiej i na Ukrainie, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o przywróceniu dniach 4 czerwca – 1 lipca 2012 r. tymczasowej kontroli granicznej na granicy wewnętrznej Schengen: z Republiką Federalną Niemiec; Republiką Czeską, Republiką Słowacką, Republiką Litewską; w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen.

kontrola graniczna

W ustawie o ochronie granicy państwowej określono, iż w Polsce decyzję o wprowadzeniu tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych, poprzez wydanie rozporządzenia zgodnie z delegacją z art. 17a. Rozporządzenie będzie uwzględniać: odcinki granicy państwowej, na której kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo, przedłużona lub zniesiona; przejścia graniczne, rodzaj ruchu dozwolonego przez te przejścia i czas ich otwarcia oraz zasięg terytorialny przejść granicznych; okres, na który kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo lub przedłużona. Rozporządzenie uwzględniać będzie dostosowanie zakresu kontroli do przyczyn uzasadniających jej wprowadzenie oraz możliwość stosowania kontroli na niektórych odcinkach drogowych lub kolejowych przecinających granicę państwową, a także w niektórych portach i przystaniach i lotniskach.

Przekraczanie granicy wewnętrznej, po przywróceniu kontroli granicznej, będzie możliwe w wyznaczonych przejściach granicznych, zgodnie z wykazem, o którym mowa w art. 24 ust. 1 lit. c kodeksu granicznego Schengen. W każdym z tych przejść granicznych należy liczyć się z możliwością dokonania kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Decyzja o miejscu, zakresie i czasie kontroli będzie podejmowana przez Straż Graniczną w oparciu o analizę zagrożeń.

Obywatele Unii Europejskiej będą mogli przekraczać granicę państwową okazując ważny dokument poświadczający tożsamość i obywatelstwo, z zasady paszport lub dowód osobisty. Natomiast pozostali podróżni będą zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen i Polski. 

 

do góry