Głównym celem ćwiczeń studyjnych było pogłębienie i ugruntowanie wiedzy teoretycznej z zakresu rozwiązywania problemów taktycznych związanych z prowadzeniem działań w terenie lesisto-jeziornym, przede wszystkim sprawdzono wiedzę operacyjno-taktyczną z zakresu organizacji systemu walki oddziału, w tym: systemu dowodzenia, rozpoznania, wsparcia i zabezpieczenia działań.
Kadrę Akademii wspierali funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i przedstawiciel Komendy Głównej Straży Granicznej mjr SG Ireneusz Fudała. Wspomagali oni uczestników ćwiczenia wiedzą ekspercką z zakresu prowadzenia ochrony granicy państwa w okresie kryzysu i wojny.
Szkolenie podzielono na 2 etapy, pierwszy teoretyczny odbył się w Warszawie, a kierownikiem był płk dr hab. inż. Leszek Elak - Prodziekan ds. dydaktycznych Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej. Drugi etap ćwiczeń zorganizowano na Pojezierzu Mazurskim, a kierownikiem był Dziekan Wydziału Wojskowego Akademii Sztuki Wojennej.
W trakcie drugiego etapu, ćwiczący na terenach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu wykorzystali zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce.
Podczas wizyty funkcjonariusze pokazali gościom sprzęt będący na wyposażeniu SG, który jest wykorzystywany w codziennej służbie. Ponadto omówili główne zadania formacji oraz zapoznali ich z infrastrukturą drogowego przejścia granicznego w Gołdapi. Studenci mogli zobaczyć, jak na co dzień funkcjonariusze dokonują odpraw granicznych i ochraniają zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Następnie odwiedzili Placówkę Straży Granicznej w Baniach Mazurskich, gdzie obejrzeli sprzęt służący do ochrony tzw. „zielonej” granicy państwowej.
Udział w przedsięwzięciu był znakomitą okazją do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, ważnych dla współdziałania żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z funkcjonariuszami Straży Granicznej.