Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Handlowali papierosami teraz staną przed sądem - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Handlowali papierosami teraz staną przed sądem

Mirosława Aleksandrowicz
14.02.2020

Do Sądu Rejonowego w Mławie, w minionych dniach lutego br. wpłynął akt oskarżenia przeciwko grupie przestępczej, zajmującej się nabywaniem i wprowadzaniem do obrotu papierosów z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. To finał dochodzenia prowadzonego od 2017 roku przez funkcjonariuszy z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Mławie. Wartość zatrzymanych towarów akcyzowych to 550 tys. zł.

Zamieszanych w nielegalny proceder było 5 mężczyzn i kobieta, mieszkańcy województwa dolnośląskiego, łódzkiego i lubelskiego.

Pierwsze osoby wpadły podczas kontroli drogowej we wrześniu 2017 roku, w powiecie mławskim. Wówczas w oplu vivaro ujawniono 300 tys. sztuk nielegalnych papierosów. Cztery miesiące później mężczyźni przewozili citroenem, a następnie przechowywali w powiecie chełmskim wyroby tytoniowe w ilości ponad 470 tys. sztuk. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeszukali również pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, w których ujawniono kolejne papierosy i ponad 20 kg krajanki tytoniowej. Do nielegalnych towarów przyznała się mieszkanka powiatu zgorzelskiego.

Trzech mężczyzn w wieku 32, 47 i 48 lat stanie przed sądem za nabywanie, przechowywanie oraz wprowadzanie do obrotu papierosów z podrobionymi znakami towarowymi. Natomiast 38 i 47 - letni mieszkańcy województwa łódzkiego odpowiedzą za pilotowanie pojazdu z nielegalnymi papierosami.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości  o wartości 270 tys. zł.

Wszystkim oskarżonym za nabywanie i sprzedaż nielegalnych papierosów grozi wysoka kara grzywny. Natomiast dwóm mieszkańcom województwa lubelskiego i 48-latkowi z Dolnego Śląska za wprowadzanie do obrotu wyrobów tytoniowych z podrobionymi znakami towarowymi grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

  • papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
    papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
  • papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
    papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
  • papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
    papierosy z podrobionymi znakami towarowymi
do góry