Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Myślał, że już nikt nie pamięta o jego nielegalnym biznesie - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Myślał, że już nikt nie pamięta o jego nielegalnym biznesie

Mirosława Aleksandrowicz
02.04.2021

Litwin kierował zorganizowaną grupą przestępczą, zajmującą się przemytem nielegalnych papierosów. Grupa sprowadzała wyroby tytoniowe do RP, następnie fałszując dokumenty wyprowadzała je spod cła do dalszego obrotu, zarówno w Polsce, jak i krajach UE.

Funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego 5 lat temu, rozbili międzynarodową grupę przestępczą. W skład grupy wchodziło 5 Polaków i Litwin. W trakcie śledztwa okazało się, że to nie koniec osób zajmujących się nielegalnym obrotem wyrobów tytoniowych bez obowiązujących znaków skarbowych akcyzy. 19 marca br. pod konwojem funkcjonariuszy z W-MOSG  przewieziono do aresztu śledczego w Gdańsku drugiego Litwina, zamieszanego w nielegalny biznes. 50-latek był poszukiwany od kilku lat Europejskim Nakazem Aresztowania. Został zatrzymany przez łotewskie służby. Następnie deportowany do Polski i trafił w ręce polskiego wymiaru sprawiedliwości.

31 marca br. w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku usłyszał zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Pięć lat temu, jego sześciu „kolegów po fachu”  w tej samej prokuraturze, usłyszało te same zarzuty.

Grupa w latach 2012 - 2014,  wprowadziła do obrotu  ponad 100   mln sztuk papierosów bez akcyzy. Przestępcza ich działalność naraziła Skarb Państwa na straty ponad 90 mln zł. Tylko w 2013 r. pod kierownictwem 50-letniego Litwina, przestępcy próbowali wprowadzić 43 mln sztuk  nielegalnych papierosów, które zostały zatrzymane przez SG i CBŚP.

Decyzją sądu, Litwin najbliższe 3 miesiące  spędzi w areszcie. Za popełnione przestępstwa grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Wcześniejszy komunikat w sprawie

http://wm.strazgraniczna.pl/wm/aktualnosci/16758,Zakonczona-dzialalnosc-przestepcza.html

  • ujawnione papierosy
    ujawnione papierosy
do góry