Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Cudzoziemcy nielegalnie zatrudnieni na Warmii i Mazurach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Cudzoziemcy nielegalnie zatrudnieni na Warmii i Mazurach

Mirosława Aleksandrowicz
05.07.2021

Branża gastronomiczna, budowlana, usługowa, przetwórcza i produkcyjna, to w tych firmach funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili nieprawidłowości w zatrudnieniu cudzoziemców. W minionym półroczu wszczęli 100 kontroli legalności zatrudnienia obcokrajowców. Sprawdzono 1 400 osób. Okazało się, że 116 powierzono pracę nielegalnie.

W większości byli to obywatele Ukrainy, ale także Białorusi, Gruzji, Bangladeszu, Indii, Uzbekistanu, Nepalu, czy Indonezji. Pracodawcy zatrudniali obcokrajowców bez odpowiedniego  zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu lub bez zawarcia umów w formie pisemnej. Ponadto przedsiębiorcy nie wywiązywali się z obowiązku informacyjnego wobec Urzędów Wojewódzkich i Powiatowych Urzędów Pracy. Cudzoziemcy pracowali nielegalnie w branży gastronomicznej, budowlanej, usługowej, przetwórczej i produkcyjnej, na terenie powiatu olsztyńskiego, kętrzyńskiego, mrągowskiego, ełckiego, ostródzkiego, działdowskiego, iławskiego i szczycieńskiego.

Funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 29 wniosków o ukaranie pracodawców. Ponadto nałożyli 65 grzywien w drodze mandatu karnego na kwotę 20 500 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 114 tys. zł.

  • kontrola legalności zatrudnienia
    kontrola legalności zatrudnienia
do góry