Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Ponad 900 cudzoziemców pracowało nielegalnie na Warmii i Mazurach - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Ponad 900 cudzoziemców pracowało nielegalnie na Warmii i Mazurach

Mirosława Aleksandrowicz
09.09.2022

Od początku roku na Warmii i Mazurach pracowało niezgodnie z przepisami ponad 900 cudzoziemców. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej kontrolą objęli 3 933 obcokrajowców. Najwięcej nielegalnie zatrudnionych było w branży budowlanej.

Funkcjonariusze Straży Granicznej od 1 stycznia do końca sierpnia wszczęli 90 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. 29% obcokrajowców pracowało niezgodnie z przepisami w powiecie olsztyńskim, 11% w iławskim, 9% mrągowskim. Właściciele firm powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na innych warunkach niż określone było w zezwoleniu czy oświadczeniu. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej największe naruszenia przepisów stwierdzili w branży budowlanej, bo aż 27% . Natomiast w agencjach pośrednictwa pracy - 19%, gastronomii - 18%, a w zakładach produkcyjnych - 14%.

Najwięcej nielegalnie zatrudnionych było obywateli Ukrainy  - 76%., Gruzji – 12%, Białorusi i Indonezji po 4%.

Od początku roku funkcjonariusze z W-MOSG skierowali do sądów blisko 38 wniosków o ukaranie pracodawców. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 83 tys. zł.

 

  • Kontrola legalności zatrudnienia
    Kontrola legalności zatrudnienia
do góry