18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Funkcjonariusze ostrzegali przed podejmowaniem pracy u niesprawdzonych pracodawców oraz podkreślali, że ofiarą handlu ludźmi może być każdy z nas. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach oraz Zespołu Szkół w Górowie Iławeckim otrzymali szereg materiałów w postaci broszur i ulotek dotyczących handlu ludźmi.
Ponadto funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej szczególną uwagę zwracają na podróżnych przekraczających granicę polsko-rosyjską. Bacznie przyglądają się i weryfikują dokumenty tożsamości, by nie dopuścić do nielegalnego przewożenia osób przez granicę. Sprawdzają również zatrudnienie cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czy nie są wykorzystywani do pracy z obejściem przepisów prawa. Rozpytania prowadzone były w stosunku do 109 cudzoziemców, pochodzących m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Bangladeszu, Indonezji, Mołdawii, Uzbekistanu, Turkmenistanu, Nigerii i Meksyku. Weryfikacja okazała się negatywna, czyli pracodawcy nie popełnili przestępstw związanych z handlem ludźmi.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzą edukacyjne przedsięwzięcia zarówno podczas spotkań ze studentami, z młodzieżą na placówkach, w szkołach, rodzinnych festynach, czy targach pracy. Od stycznia br. do wczoraj przeszkolono blisko 750 osób. Przybliżono im formy wykorzystywania drugiego człowieka oraz przeciwdziałanie i zwalczanie niebezpiecznego procederu jakim jest handel ludźmi.
Jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw to zadzwoń do nas korzystając z bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 422 322