Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ZAPISY NOWEJ USTAWY O CUDZOZIEMCACH W PRAKTYCE (30/07/2014) - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

ZAPISY NOWEJ USTAWY O CUDZOZIEMCACH W PRAKTYCE (30/07/2014)

30.07.2014

1 maja 2014 r. weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, która zastąpiła dotychczas obowiązującą ustawę z 13 czerwca 2003 r. oraz wprowadziła zmiany w wielu innych aktach prawnych dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skorzystali z nowych zapisów w praktyce. Wczoraj w Giżycku funkcjonariusze z Wydziału do spraw Cudzoziemców zatrzymali nielegalnie przebywającego na terytorium Polski ob. Armenii. Obcokrajowiec w Polsce z krótkimi przerwami przebywa od 1997 roku. W międzyczasie zawarł związek małżeński z Polką, z którą założył rodzinę. Kilkukrotnie starał się zalegalizować swój pobyt. Przez 9 lat mężczyzna posiadał zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Jednak ostatni wniosek w sprawie zalegalizowania pobytu cudzoziemca został rozpatrzony negatywnie. Od tego momentu obywatel Armenii przebywał w Polsce nielegalnie. Cudzoziemiec podejmował kroki odwoławcze, jednak te skutkowały na wszystkich etapach utrzymaniem w mocy decyzji Wojewody. Do tej pory działania funkcjonariuszy Wydziału do spraw Cudzoziemców obejmowały standardową procedurę postępowania administracyjnego w przypadku nielegalnego pobytu cudzoziemca, która kończyła się wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu. Jednak wraz z wejściem w życie nowej ustawy diametralnie zmienił się potencjał oddziaływania przez Straż Graniczną na cudzoziemców. Nowe przepisy stwarzają możliwość rozstrzygania o udzieleniu ewentualnej ochrony przed wydaleniem w postaci zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Kolejnym novum wprowadzonym przez ustawę są przepisy dotyczące detencji, którą w szczególnych przypadkach można zastąpić innymi środkami. W sprawie obywatela Armenii Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skorzystał właśnie z tej możliwości odstępując od osadzenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku, zobowiązał mężczyznę do zgłaszania się w określonych terminach do organu Straży Granicznej, wpłaty zabezpieczenia pieniężnego oraz przekazania dokumentu podróży do depozytu. Jest to pierwszy przypadek w W-MOSG zastosowania takiego rozwiązania podyktowanego szczególnymi warunkami osobistymi strony postępowania

1 maja 2014 r. weszła w życie nowa ustawa o cudzoziemcach, która zastąpiła dotychczas obowiązującą ustawę z 13 czerwca 2003 r. oraz wprowadziła zmiany w wielu innych aktach prawnych dotyczących pobytu cudzoziemców w Polsce. Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skorzystali z nowych zapisów w praktyce.

neo nsg2

Wczoraj w Giżycku funkcjonariusze z Wydziału do spraw Cudzoziemców zatrzymali nielegalnie przebywającego na terytorium Polski ob. Armenii. Obcokrajowiec w Polsce z krótkimi przerwami przebywa od 1997 roku. W międzyczasie zawarł związek małżeński z Polką, z którą założył rodzinę. Kilkukrotnie starał się zalegalizować swój pobyt. Przez 9 lat mężczyzna posiadał zezwolenie na zamieszkanie na czas określony.

Jednak ostatni wniosek w sprawie zalegalizowania pobytu cudzoziemca został rozpatrzony negatywnie. Od tego momentu obywatel Armenii przebywał w Polsce nielegalnie. Cudzoziemiec podejmował kroki odwoławcze, jednak te skutkowały na wszystkich etapach utrzymaniem w mocy decyzji Wojewody.

Do tej pory działania funkcjonariuszy Wydziału do spraw Cudzoziemców obejmowały standardową procedurę postępowania administracyjnego w przypadku nielegalnego pobytu cudzoziemca, która kończyła się wydaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Jednak wraz z wejściem w życie nowej ustawy diametralnie zmienił się potencjał oddziaływania przez Straż Graniczną na cudzoziemców. Nowe przepisy stwarzają możliwość rozstrzygania o udzieleniu ewentualnej ochrony przed wydaleniem w postaci zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz zgody na pobyt tolerowany. Kolejnym novum wprowadzonym przez ustawę są przepisy dotyczące detencji, którą w szczególnych przypadkach można zastąpić innymi środkami.

W sprawie obywatela Armenii Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej skorzystał właśnie z tej możliwości odstępując od osadzenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku, zobowiązał mężczyznę do zgłaszania się w określonych terminach do organu Straży Granicznej, wpłaty zabezpieczenia pieniężnego oraz przekazania dokumentu podróży do depozytu.

Jest to pierwszy przypadek w W-MOSG zastosowania takiego rozwiązania podyktowanego szczególnymi warunkami osobistymi strony postępowania

do góry