Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań oraz Wydziału Operacyjno-Śledczego Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie doskonalili współdziałanie. Celem prowadzonego ćwiczenia było zwalczanie przestępczości zorganizowanej trudniącej się produkcją i handlem narkotykami.
Szkolenie przeprowadzono w lesie. Głównym założeniem organizatorów było, aby ćwiczenia były jak najbardziej realne, zatem funkcjonariusze bezpośrednio biorący udział w realizacji nie traktowali zadania jako trening.
Scenariusz zakładał, że według posiadanych informacji na terenie opuszczonej posesji w m. Kocibórz k. Świętej Lipki olsztyńska zorganizowana grupa przestępcza uruchamia linię produkcyjną amfetaminy. W związku z czym funkcjonariusze podjęli czynności operacyjne polegające na obserwacji i nawigowaniu pojazdu, którym przestępcy się poruszali. Pikanterii dodawały kolejne fakty. Mianowicie przestępcy nabyli znaczne ilości BMK przemycone z Litwy, tj. prekursora niezbędnego w procesie produkcji amfetaminy, oraz zgromadzili naczynia laboratoryjne. Ponadto w grę wchodziło również posiadanie przez przestępców broni palnej.
Do realizacji działań ze względu na rozległy, odkryty teren wykorzystano specjalistyczny sprzęt do obserwacji. Stanowiska obserwacyjne, oraz miejsce oczekiwania grupy szturmowej zajęto na wiele godzin przed przyjazdem grupy przestępczej. Figuranci na całej trasie z Olsztyna do Kociborza byli obserwowani. Gdy członkowie grupy przestępczej dotarli na miejsce, ich obserwację przejęli funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań. Najbardziej istotnym był czas odnotowania tego momentu, gdyż na tej podstawie można było ustalić, kiedy przystąpić do czynności realizacyjnych i zatrzymać grupę już z narkotykiem. Po chwili podjęto decyzję o szturmie obiektu, podczas którego doszło do wymiany ognia. W konsekwencji zatrzymano trzech figurantów, zabezpieczono znaczne ilości amfetaminy oraz linię technologiczną do jej produkcji, a także broń.
Organizowanie i prowadzenie ćwiczeń w warunkach realnych jest doskonałym sposobem sprawdzenia współdziałania poszczególnych jednostek służb. Nader ważne jest, aby funkcjonariusze przy realizacji codziennych zadań przestrzegali wypracowanych procedur. Na koniec spotkania omówiono poszczególne etapy ćwiczenia i przeanalizowano podjęte czynności przez funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.