Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej Oskarżeni staną przed sądem za nielegalny przerzut cudzoziemców - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

Oskarżeni staną przed sądem za nielegalny przerzut cudzoziemców

Mirosława Aleksandrowicz
08.01.2018

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 2 Polakom i 1 obywatelowi Ukrainy, którzy zajmowali się nielegalnym przerzutem cudzoziemców z Tadżykistanu do Polski.

Śledztwo prowadzili funkcjonariusze z Warmińsko–Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Ustalono, że 34-letnia mieszkanka Ostródy, 35-letni mieszkaniec Lublina oraz 41-letni obywatel Ukrainy organizowali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenie wbrew przepisom granicy państwa dla  co najmniej 123 obywateli Tadżykistanu w latach 2013-2014. Kobieta osiągnęła w ten sposób korzyść majątkową w kwocie blisko 5 tys. zł oraz 11,5 tys. dolarów. Natomiast Polak zarobił na tym „biznesie” nie mniej niż 12 tys. zł.  W trakcie działań zabezpieczono dokumenty świadczące o prowadzeniu przez podejrzanych przestępczej działalności, m.in. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.  

19 grudnia Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała do Sądu akt oskarżenia wobec 2 obywateli RP oraz 1 ob. Ukrainy podejrzanych o organizowanie i udzielanie pomocy w przekraczaniu wbrew przepisom granicy państwa. Za popełnione czyny grozi im kara do lat 8 pozbawienia wolności.

do góry