Straż Graniczna Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej FINAŁ SPRAWY Z CUDZOZIEMCEM W TLE (05/12/2013) - Aktualności

Nawigacja

Aktualności

FINAŁ SPRAWY Z CUDZOZIEMCEM W TLE (05/12/2013)

05.12.2013

Mieszkanka Braniewa nielegalnie zatrudniała obywatela Chin w swojej firmie, nie wypłacając cudzoziemcowi pensji przez prawie rok. Kobieta ma dziś problemy z prawem. Początek sprawy sięga maja br., kiedy funkcjonariusze z braniewskiej Placówki Straży Granicznej zatrzymali obywatela Chińskiej Republiki Ludowej za nielegalny pobyt w Polsce. 42-latek nie posiadał dokumentu tożsamości oraz innych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Funkcjonariusze postanowili przyjrzeć się bliżej sprawie cudzoziemca. W toku prowadzonego postępowania ustalili, że obywatel Chin do Polski wjechał legalnie z zezwoleniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na podjęcie pracy w jednej z braniewskich restauracji. Straż Graniczna ustaliła, że mężczyzna rzeczywiście pracował w tym miejscu. W międzyczasie jego wiza straciła ważność, a nowej już nie otrzymał. Mimo tego obywatel Chin nadal był zatrudniany na stanowisku kucharza przez obywatelkę RP, która jednocześnie przestała mężczyźnie wypłacać wynagrodzenie. Zgodnie z obowiązującym prawem ten kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Pomimo zaprzeczeń właścicielki restauracji, zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci dokumentów oraz zeznań świadków pozwolił na postawienie jej zarzutu.

Mieszkanka Braniewa nielegalnie zatrudniała obywatela Chin w swojej firmie, nie wypłacając cudzoziemcowi pensji przez prawie rok. Kobieta ma dziś problemy z prawem.

sg

Początek sprawy sięga maja br., kiedy funkcjonariusze z braniewskiej Placówki Straży Granicznej zatrzymali obywatela Chińskiej Republiki Ludowej za nielegalny pobyt w Polsce. 42-latek nie posiadał dokumentu tożsamości oraz innych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Funkcjonariusze postanowili przyjrzeć się bliżej sprawie cudzoziemca. W toku prowadzonego postępowania ustalili, że obywatel Chin do Polski wjechał legalnie z zezwoleniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na podjęcie pracy w jednej z braniewskich restauracji. Straż Graniczna ustaliła, że mężczyzna rzeczywiście pracował w tym miejscu. W międzyczasie jego wiza straciła ważność, a nowej już nie otrzymał. Mimo tego obywatel Chin nadal był zatrudniany na stanowisku kucharza przez obywatelkę RP, która jednocześnie przestała mężczyźnie wypłacać wynagrodzenie.

Zgodnie z obowiązującym prawem ten kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, umożliwia lub ułatwia innej osobie pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Pomimo zaprzeczeń właścicielki restauracji, zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci dokumentów oraz zeznań świadków pozwolił na postawienie jej zarzutu.

do góry