Od dnia 08.09.2010 r. obowiązuje definicja handlu ludźmi, wprowadzona do polskiego kodeksu karnego. I tak, zgodnie z § 22 art. 115 kk, dodanym ustawą z dnia 20.05.2010r. Dz.U. Nr 98 poz. 926:
„Handlem ludźmi jest to werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:
- przemocy lub groźby bezprawnej,
- uprowadzenia,
- podstępu,
- wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1-6
Handel ludźmi jest zbrodnią, to jest przestępstwem o najwyższym ciężarze gatunkowym, umiejscowioną w Rozdziale XXIII kodeksu karnego „Przestępstwa przeciwko wolności”
Art. 189 a § 1 kk Kto dopuszcza się handlu ludźmi, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
§ 2 kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1 podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Z kolei uprawianie handlu niewolnikami jest także zbrodnią, umiejscowioną w przepisach wprowadzających kodeks karny.
Art. 8 przepisów wprowadzających kodeks karny (Dz.U. z 02.08.1997r. Nr 88 poz.554)
Kto powoduje oddanie innej osoby w stan niewolnictwa albo uprawia handel niewolnikami, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
Straż Graniczna uczestniczy, jako jeden z wielu podmiotów, w przedsięwzięciach, wynikających z Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi. Plany te są kontynuacją projektów zapoczątkowanych już od 2003r. System realizacji i monitorowania Planu opiera się w głównej mierze na działaniach międzyresortowego Zespołu ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, w skład którego wchodzą, oprócz Straży Granicznej przedstawiciele podmiotów administracji rządowej (przedstawiciele ministerstw, Komendy Głównej Policji, Urzędu ds. Cudzoziemców) oraz instytucji (np. Rzecznik Praw Dziecka, Główny Inspektorat Pracy), a także organizacji pozarządowych.
W Komendzie Głównej SG funkcjonuje od roku 2008 Zespół do spraw stałego monitoringu i koordynacji działań Straży Granicznej w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstwa handlu ludźmi. Z kolei w Zarządzie Operacyjno-Śledczym KG SG w Wydziale I do walki z Przestępczością Zorganizowaną czynności związane z nadzorowaniem spraw prowadzonych w kierunku handlu ludźmi realizuje Sekcja I do spraw nielegalnej migracji i handlu ludźmi. Jednocześnie w ZOŚ KG SG, jak i we wszystkich oddziałach SG funkcjonują koordynatorzy ds. zwalczania i zapobiegania handlu ludźmi.
Źródło KGSG
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej przypomina, że handel ludźmi to m. in. prostytucja, handel dziećmi, narządami, tanią siłą roboczą, czy nielegalna adopcja. Jeżeli jesteś świadkiem takich przestępstw, powiadom nas o tym, np. korzystając z bezpłatnego telefonu interwencyjnego nr. 800 422 322.
W Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej koordynator (całodobowo) jest dostępny pod numerem : 721 960 133